Omicron Varyantı Nedir ? Aşılar Koruyuculuk Sağlar mı ?

Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization; WHO), tarafından kritik varyantların olduğu listeye 5. sırada eklenen omicron, yüksek risk arz ediyor. Uzmanlar bu varyant içerisinde tam 32 farklı mutasyon tespit edildiğini açıklarken, bu virüsün corona virüsü aşılarına karşı daha dirençli olabileceğini duyurdu. Bilim insanları, 'Bu varyant şu ana kadar karşılaştıklarımız arasında en tehlikelisi olabilir' yorumunu yaparken şu ana kadar sadece 10 vaka tespit edildiği belirtildi. Üç farklı ülkede bulunduğunu açıklayan London College Üniversitesi'nde görevli bilim insanı Profesör François Balloux, 'Bu varyant muhtemelen teşhis konulmayan bir AIDS hastasına bulaştıktan sonra mutasyona uğradı' dedi.

COVID-19 varyantları Eski Yunan alfabesinde kullanılan harflerden yola çıkılarak isimlendirilmektedir. İlk tespit edilen varyantlar; alfabedeki sıralarıyla Alfa, Beta, Gama, Lambda, Delta ve Mu şeklinde isimlendirilmiştir. Alfabedeki sıraya göre yeni tespit edilen varyantlara 'Nu' veya 'Xi' isimlerinin verilmesi beklenirken; 'Nu' harfinin İngilizcede 'new', yani 'yeni' kelimesine benzerlik göstermesi ve 'Xi' harfinin yaygın olarak soyadlarında kullanılması nedeniyle, son tespit edilen varyanta sıradaki harf olan 'Omicron' ismi verilmiştir.

Omicron Varyantı Nasıl Bulaşır?

Omicron varyantı, daha önce tespit edilen Delta ve Mu varyantlarına benzer şekilde, virüsün hedef hücrelere tutunmasını sağlayan 'spike' (diken) proteinlerinin yapısında ve çoğalma kabiliyetinde değişime neden olan bazı mutasyonlar sonucuyla ortaya çıkmıştır. Aşıların hedef aldığı spike proteinlerinde değişime neden olması sebebiyle Omicron varyantı, diğer varyantlara göre daha kolay bulaşma kabiliyetine sahip bir hal almıştır. Virüsün bulaşması ise salgının ilk başladığında olduğu gibi solunum yoluyla, hasta kişilerden temas yoluyla ve hastaya ait vücut sıvılarına temas yoluyla gerçekleşmektedir.

Virüse sahip kişilerde; kuru öksürük, yüksek ateş, gece terleme ve vücut ağrısı görülüyor. Omicron varyantı belirtileri arasında aşırı halsizlik, yorgunluk, tat ve koku alma hissinin kaybedilmesi gibi semptomlar da yer alıyor.

Aşılar Omicron Varyantına Karşı Koruyucu Mu?

Aşıların farklı yöntemlerle hazırlanması (Sinovac, Biontech, AstraZeneca vs), korona virüse karşı koruyuculuk oranlarının farklı olması ve aşılanma rakamlarının ülke ülke değişmesi gibi nedenlerle, COVID-19'un bulaşma oranı da bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Fakat, Omicron varyantının aşılı bireylerde hastalık yapma gücüne dair yeterli bilimsel veri henüz elde edilmemiştir. Araştırmalar devam etmekle birlikte DSÖ tarafından COVID-19 aşılarının Omicron varyantına etkisiz olduğuna dair herhangi bir veri bulunmamaktadır. Bununla birlikte araştırmacılar, yeni varyantta tespit edilen mutasyonların aşıların etkinliğinde azalmaya yol açabileceği, bu nedenle yeni bir salgın dalgasının yaşanabileceği konusunda uyarmaktadır.

Bol Sıfırlı Coinler, NTF'ler, Metaverse Coinleri Hepsi, Gate.io'da. Sizde Diğer Borsalara Gelmeden Yatırımızı Herkesten Önce Yapın !


Okunma: 70
Omicron Omicron varyantı covid19 corona korona virüs korona Omicron aşısı nedir aşılar Omicron varyantına karşı korur mu