Mentol Nedir ? Mentolün Yararları ve Zararları Nelerdir?

Mentol nane ailesinin en gözde üyesidir. Haliyle doğada bulunan yabani nane ve normal nane yaprakları sayesinde elde edilir. İsmi pek duyulmamış Mentha arvensis isimli bir bitkinin yapraklarından yağ elde edilir. Bu elde edilen özel yağ, buhar damıtma yöntemi adı verilen yöntem ile ayrıştırılır ve içerisindeki mentol etkeni alınmış olur.

Mentol; nane şekeri, nane tozu ve diğer nane familyalarının yağlarında bulunmaktadır. Kimyasal ismi 'menthol', ticari ismi ise 'mentol' olarak geçmektedir. Dokunulduğunda yağsı bir yapıdadır ve oda şartlarında katı halde bulunan bir moleküldür. Vermiş olduğu ferahlık ve serinlik hissi ile her zaman tercih sebebi olmuştur.

Şekerlerde, sakızlarda, kağıt mendillerde ve sigaralarda aroma olarak kullanılmasının yanı sıra hafif boğaz ağrılarında, ağız ve gırtlak tahrişlerinde kısmen tedavi edici özelliği vardır. Özellikle öksürük şuruplarının içeriğinde bulunan mentol, tedavi edici özelliğine örnek olarak verilebilir.

Solunum yollari ağrılarında, kas agrisi, eklem burkulmalari gibi durumlarda mentollü kremler çoğu zaman işe yaramaktadır. Hatta mentol güneş yanığı, ateş yüksekliği, bulantı, ishal, hazımsızlık, baş ağrısı, soğuk algınlıkları için reçete olabilir. Tüm bunlara ilaveten ağız temizliğinde kullanılan pek çok ürün içerisinde de mentole rastlanır.

Mentol, dilimizdeki ve derimizdeki ısı reseptörleri ile etkileşime girerek, serinlik hissinin oluşmasına sebep olmaktadır. Çoğu cildin soğuk reseptörlerinin uyarılması ile ilişkilidir. Bu durumda deri sıcaklığı değişmez sadece sıcaklık değişim hissi oluşturur. Tamamen fizyolojik bir durumdur. Tabi ki uzun süreli kullanım durumunda reseptörler hassaslığını yitirmekte ve serinlik hissi alışılmışlığa dönüşmektedir.Günümüzde bu fizyolojik durumun tam anlamıyla mekanizması bilinmemekte. Ancak bazen etanol veya metanol ile karıştırılabilmektedir. Ayrıca mentolün sarhoşluk yapan bir alkol olduğu da unutulmamalıdır. Mentollü birçok ürün terapatik özellikleri ile bir çok alanda kullanılmaktadır. Günümüzde sentetik olarak üretilebilmektedir.

Mentolün Faydaları Nelerdir?

Ferahlık hissi: Mentol maddesinin verdiği ferahlık hissi, psikolojik temelli rahatsızlıklara karşı etkili olmaktadır. Sinir ve stres halinde olan kişilerin doğru miktarlarda mentol tüketmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ayrıca bir anti depresan etkisi verdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Yine de mentolün bileşenlerinin 'alkol' olduğunu unutmamak gerekir. Mentolün yatıştırıcı ve uyuşturucu özelliği, alkolün özelliğiyle doğru orantılıdır.

Soğuk algınlığı: Nezle, grip ve soğuk algınlığıyla ilgili çeşitli rahatsızlıklarda mentol kullanımı görülmektedir. Ağırlıklı olarak şurupların içinde bulunur, ayrıca 'pastil' ismindeki ağızda eriyen tabletlerin özünde mentol maddesi vardır. Nezle ve grip haricinde, boğaz tahrişlerine de iyi gelmektedir.

Baş ağrısı: Yüzyıllar öncesinde 'şifacı' olarak bilinen hekimler, doğadan topladıkları çeşitli bitkilerle ilaçlar hazırlar ve bu ilaçları hastalarının tedavisinde kullanırdı. Özellikle bu alanda uzmanlaşmış olan Uzakdoğu kültüründe, mentolün uzun yıllardır baş ağrısı tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca ishal ve bulantı geçiren kişilere mentol verilmektedir. Kadınların adet dönemi sancılarının azaltılması amacıyla, yine mentol kullanımı önerilmektedir.

Yanıklar ve kas ağrıları: Yanıklarda, yanmış olan bölgeye sürülen krem ve merhemlerin özünde mentol maddesi bulunur. Merhemlerin deride yakıcı bir his bırakmasının nedeni budur. Eziklerde ve kas ağrılarında sürülen kremler, aynı yanıklarda olduğu gibi deriyi yakar. Aslında yakıcı olması bir anlamda iyidir; çünkü deriye işleyen mentol zamanla ciltteki ısı reseptörlerini uyarmaya başlayacaktır.

Mentolün Zararları Nelerdir?

Boğaz tahrişi: Mentol kullanımı boğaz tahrişinin azaltılmasında kullanılabilmektedir, ancak yüksek miktarlarda alınan mentol durumu tam tersine çevirebilir. Boğazınızdaki tahrişi azaltmak için kullandığınız mentol, bir anda boğazını daha kötü duruma getirebilir, bu yüzden mentolün uzmanlar tarafından önerilen miktarlarda kullanılması önemlidir.

Boğazda kuruluk: Fazla miktarda kullanılması sonucunda boğazda kuruluk oluşma riski vardır. Boğazın kuruması oldukça tehlikeli bir durumdur, çünkü boğazda oluşabilecek enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir.

Mentol zehirlenmesi: Aşırı miktarda mentol tüketildiği zaman ortaya çıkabilecek bir durumdur, ancak toksitesi düşük olacağı için vücutta kalıcı etkiler bırakmayacaktır.

Mentol ve sigara: Mentollü sigaraların normal sigaralara göre çok daha zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Ferahlık hissi vermesi nedeniyle tiryakilerine çekici gelen mentollü sigaralar, tütün ciğere doğru çekilmeye başladığı anda akciğerleri uyarır. Bu uyarma bir soğutucu etkisini oluşturacaktır. Uyarılan akciğerler nikotini benimseye başlar ve dumanı normalden daha hızlı içine çeker. Böylece sigaradan doğabilecek uzun vadeli rahatsızlar, mentollü sigara kullanımı yüzünden kısa vadede ortaya çıkabilir. Nikotin bağımlılığına bir de mentol bağımlılığı eklenmesi, sakıncalı durumların ortaya çıkmasına neden olur.

Bol Sıfırlı Coinler, NTF'ler, Metaverse Coinleri Hepsi, Gate.io'da. Sizde Diğer Borsalara Gelmeden Yatırımızı Herkesten Önce Yapın !


Okunma: 94
mentol mentol nedir mentol yararları mentol zararları mentol yararları nelerdir ? mentol zararları nelerdir mentollü sigara zararlı mı mentollü sigara zararları neler mentol nasıl üretilir mentol neyden üretilir