Kartuş Sigorta Nedir? Silindirik Kartuş Sigorta Nasıl Çalışır?


Kartuş Sigorta Nedir? Silindirik Kartuş Sigorta Nasıl Çalışır?

Fabrikalardaki veya konutlardaki elektrik tesisatını ve bu tesisata bağlı elektrik ekipmanlarını aşırı akımlara ve kısa devrelere karşı hızlıca korumak için kullanılan silindirik kartuş sigortalar 2A'den 100A'e kadar 10×38, 14×51, 22×58 boyutlarında,100kA kısa devre kesme kapasitesine sahip olarak üretilmektedir. Kartuş sigortalar, steatit dış gövde, dış gövde içine yerleştirilmiş kuvarz kum ve eriyen tel ile kartuş sigortanın her iki ucunda bulunan gümüş kaplamalı kontaklardan oluşur.

SİLİNDİRİK KARTUŞ SİGORTALAR NASIL ÇALIŞIR?

Devrenin herhangi bir noktasında oluşan kısa devre veya aşırı yük akımı nedeniyle kartuş sigorta içinde bulunan tel, elektrik akımının ısı etkisi ile eriyerek kopar. Kartuş sigorta gövdesi içinde bulunan kum, erime noktalarındaki boşlukları doldurarak kopan tellerin birbiri ile temasını, sonuç olarak devrenin akım iletimini kesmiş olur.

SİLİNDİRİK KARTUŞ SİGORTA NASIL SEÇİLİR?

Kartuş sigortalar, anma akımı, kartuş sigorta boyutu ve koruma tipine göre seçilir.

KARTUŞ SİGORTA KORUMA TİPLERİ:

gL / gG tip kartuş sigorta: Kabloların ve elektrik devrelerinin aşırı yük ve kısa devreye karşı korunmasında, kompanzasyon panosunda bulunan kondansatörlerin korunmasında kullanılır, hızlı karakterlidir.

aM tip kartuş sigortalar: Motor devrelerinin kısa devrelere karşı korunmasında kullanılır, yavaş karakterlidir.

aR tipi kartuş sigortalar: UPS kesintisiz güç kaynakları, yumuşak yol vericileri (soft starter), invertör, konvertör, AC/DC sürücüler, transistörlü (yarı iletken) devrelerin kısa devrelere karşı korunmasında kullanılır.

gPV tipi kartuş sigortalar:10×38 ve 14×51 boyutlarında gPV silindirik sigortalar 1000VDC güneş enerjisi uygulamalarında fotovoltaik modüllerin korunmasını sağlamaktadır. 10×85 ve 10/14×85 boyutlarında gPV silindirik sigortalar 1500VDC güneş enerjisi uygulamalarında fotovoltaik modüllerin korunmasını sağlamaktadır. gPV sınıfı sigortalar aşırı yük ve kısa devre koruma işlevini yerine getirir.


Bol Sıfırlı Coinler, NTF'ler, Metaverse Coinleri Hepsi, Gate.io'da. Sizde Diğer Borsalara Gelmeden Yatırımızı Herkesten Önce Yapın !