Kahve Fincanının Seçiminin Önemi


Kahve Fincanının Seçiminin Önemi

Kahve severlerin asla vazgeçemedikleri, ellerinden düşürmedikleri bir kahve fincanı mutlaka olur. Bu fincan, kimi zaman en keyifli kimi zaman da en yoğun anlara şahit olmuştur. Kahve çekirdeği nasıl kişinin damak zevkine özgüyse kahve fincanı da kişinin karakterine özgüdür. O fincan, kahve severle ilgili birçok şey söyler aslında. En çok hoşlandığı kahve çeşidinden tutun da sabahları kahvesini içmeden önce nasıl bir insan olduğuna ya da sosyal bir ortamdaki duruşuna kadar birçok ipucu verebilir. Tabii her kahve çeşidi de her fincanda içilmez. Espressoyu kupaya koyamaz, latteyi küçük fincanda içemeyiz. Kahve özelliklerine göre fincanlar seçilmesi gerekebildiği gibi fincan özelliklerine göre kahve seçimleri de yapılabilir.

Türk Kahvesi ve Espresso Kahve Fincanı Farkı

Kahve fincanlarının çeşitleri ve boyutları birbirinden farklı olsa da bazı fincanların benzer olduğu noktalar da olabilir. Bu noktada en çok karıştırılan iki fincan, espresso fincanı ve Türk kahvesi fincanıdır. Hepimiz biliriz ki bu iki kahve çeşidini de kupayla içemeyiz. Onları içmek için ikisine de özgü ayrı fincanlar vardır. Evet boyut ve şekil olarak birbirlerine benziyor gibi gözükebilirler ancak aslında birbirlerinden farklıdırlar. Espresso içmek için 60-90 ml hacimli bir fincana ihtiyacımız vardır. Fincanın malzemesi porselen ve fincan duvarları kalın çünkü porselen ısının tüm fincan boyunca eşit yayılmasını sağlar. Türk kahvesi fincanın 60-120 ml hacme sahip olması gerekir. Espresso fincanı gibi Türk kahvesi fincanı da porselen olmalıdır ancak Türk kahvesi fincanın duvarları ince olmalıdır çünkü ince duvarlı fincanlarda telve daha kolay dibe çöker.

 Kahvenin Heterojen Yapısının Korunması Gereklidir

 Herhangi bir kafede latte içmiş olanlar latte bardaklarının kulplarının küçük ve tutulması zor olduğunu bilirler. Süt ve espresso ile hazırlanan lattenin uzun ince fincanlarda servis edilmesi gerekir çünkü bu bardaklar sayesinde kahvenin soğuması engellenir.

 Americano ise daha yayvan ve orta büyüklüğe sahip fincanlarda servis edilir. Americano fincanları genelde evde kullandığımız kahve kupalarına benzer. Filtre kahve, machiato gibi kahveler de uzun ve orta boylu kahve fincanlarında içilir. Bu fincan seçiminde rol oynayan en önemli nedenlerden biri kahvenin sıcaklığını korumaktır.

 Bir diğeri ise kahvenin heterojen yapısının sürdürebilirliğini sağlamaktır. Sıcak su, süt, krema, karamel ve vanilya gibi kahveye lezzet vermesi için tercihe göre eklenen malzemelerin doğru oranda olması için fincan seçimi de oldukça önemlidir.