Çim Nasıl Ekilir ? Çim Sulama, Gübreleme ve Bakımı Nasıl Yapılır


Çim Nasıl Ekilir ? Çim Sulama, Gübreleme ve Bakımı Nasıl Yapılır

Çim Nasıl Ekilir ?
Bahçeli evlerin keyfi havaların yavaş yavaş ısınması ile çok daha fazla olmaya başladı. İnsanlar bahçelerinde rahat bir nefes almak için ve sevdikleriyle hoşca vakit geçirmek istiyorlar. Bunun yanında iş yerlerinin bahçeleri, parklar ve bahçeler de yavaş yavaş yeşilin büyüsü ile kaplanmaya başlandı. Peki bu muhteşem görüntü ve huzurun yakalanması için çim ekimi nasıl yapılıyor ve bu işlem sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Çim Seçimi Nasıl Yapılır?

Çim seçimi çim ekme ve yetiştirme işleminin can alıcı konusudur. Çim seçimini yaparken iki faktöre dikkat edilmelidir.
* Çimin ne amaçla kullanılacağı: Çim birçok amaçla kullanılabilmektedir. Spor alanları, parklar ve bahçeler gibi yoğun kullanıma maruz kalan alanlarda kullanılan çimler için önerilen çim tohumları, gras samen bremen, gras samen agais gibi çim tohumlarının yanında british seeds çim tohumları ve evergreen çim tohumları da önerilir. Estetik görünüm için kullanılacak olan çim alanlar için genellikle british seeds çim tohumları önerilmektedir. Bunun yanında rustik yani her amaçla kullanılan çim tohumlarına da gras samen, evergreen ve british seeds çim tohumları önerilir.
* Çevrenin durumu: Çim tohumları ayrıca çimlendirilecek alanın çevresel koşullarına da bağlıdır. Örneğin toprağın durumu, havanın durumu, gölge veya güneşli ortam olup olmaması gibi durumlar da çim tohumunun seçiminde dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Ön Hazırlıklar Nasıl Yapılmalıdır?
Çim tohumları ekilmeden önce alanla ilgili bazı ön hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Bunlardan ilki ekim yapılacak alanın yabani otlardan ve çevrede bulunan pisliklerden temizlenmesi durumudur. İkinci konu ise gübreleme yaparak toprağın beslenmesidir. Bu işlem de sonbahar ve ilkbahar aylarında uygun gübrelerin kullanımı ile gerçekleşmektedir.

Toprağın Çim Ekimi İçin Hazır Hale Getirilmesi Nasıl Yapılır?
Toprağın hazırlanması işlemi çim tohumlarının ekiminden 7 gün önce olacak şekilde istenilen zamanda gönül rahatlığı ile yapılabilen bir işlemdir. Toprağın hazırlanması işlemi birkaç adımda ilerlemektedir.
İlk olarak bel veya pulluk kullanılarak toprak yaklaşık olarak 20 cm kadar bellenerek hava alması sağlanır.
İkinci olarak toprak tırmık yardımı ile düzeltilerek içerisindeki yabancı maddeler alınır.
Kürek yardımıyla toprak düzleştirilir ve aynı seviyeye getirilir.
Toprak sıkıştırılır.
Son olarak yine tırmık alınarak toprağın üzerindeki yapancı maddeler alınır.
Bu işlem 2 veya 3 kere tekrarlanır.Çim ekme işleminin mükemmel sonuç vermesi için çim ekim alanında üst kısmında ince bir toprak tabakasının kalması gereklidir. Eğer toprak otomatik sulama sistemlerinden biri ile sulanacaksa, ilgili sulama sistemi toprağın hazırlanma işleminden önce döşenmelidir.

Çim Ekme İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?
Çim tohumu ekilirken dikkat edilmesi gereken en önemli konu kuru ve rüzgarsız bir günde yapılmasıdır.Çim tohumu serpme işlemini yaparken de sırtınızı rüzgara vermeniz önemlidir.
Çim ekimi yapılırken, çim ekimi yapılacak olan tarih çok önemlidir. Ülkenin kuzeyinde, Nisan, Mayıs, Eylül aylarında çim ekimi yapmak gayet uygun zamanlardır. Mart, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında ise çim ekimi ancak ve ancak hava şartları uygun olduğu zaman yapılabilir. Bu zamanların dışında kalan zamanlarda çim ekimi yapmak uygun değildir.
Ülkenin Güneyinde ise Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim, Kasım ayları çim ekimi yapmak için uygun zamanlardır. Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında ise hava şartları uygun olduğu zaman çim ekimi yapılabilir. Yılın diğer aylarında çim ekimi yapmak uygun değildir.
Serpilecek tohum miktarı da önemlidir. Öngörülen koşul metrekare alan başına 30 ile 45 gram arasında çim tohumu serpmektir.
Çim tohumunun ekim yöntemi de serpilecek olan tohum miktarı kadar önemli bir husustur. İlk olarak çim tohumları güzelce karıştırılır ve rüzgara sırtımız verilerek tohumların yarısı sağa yarısı sola gelecek şekilde serpilir. Geçtiğiniz yerden bir daha geçmemek için toplam alanı parsellere bölün ve tohum serpme işlemini bu şekilde yapın. Çim ekilecek olan alanın kenarlarına daha fazla tohum serperek çim ekilecek alanı işaretleyin. Daha sonra tırmıkla 1 cm den az olacak şekilde tohumların üstünü toprakla kapatmalısınız. Bu işlemi yaparken tohumları bir araya toplamamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Tohumun toprakla temasını en iyi şekilde sağlamak için toprağı sıkıştırın. Kuraklık zamanında toprağı sulayarak toprağın 5 cm derine kadar nemli kalmasını sağlayın. Serpilen çimlerin çıkma süresi yaklaşık olarak 15-20 gün arasıdır.

Çim Alanlarının Bakımı Nasıl Yapılır?
Çim yaklaşık olarak 10 cm kadar olduğunda çim biçme makinası ile yaklaşık 4-5 cm kalacak şekilde kısaltın. Daha sonra çimlerin köklerinin toprakla daha iyi temasını sağlamak için sıkıştırma işlemi uygulamanız etkili sonuçlar verecektir.
Daha sonraki çim biçme işlemlerinde çim boyunun her zaman yaklaşık %30-%35 oranında kısaltın. Yılın ilkbahar aylarında çimler 7 günde 1 biçilmelidir. Yaz aylarında 15 günde 1 biçilmeli. Kış aylarında ise özellikle kış aylarının başında kasım ayı itibarı ile çimleri 5-6 cm kalacak şekilde biçin ki kış aylarında daha dayanıklı kalabilsinler. Aksi halde kışın çimler donabilir ve ölebilirler.

Çim Alanlarının Sulanması Nasıl Yapılır?
Kış aylarında çim alanlarının sulanmasına gerek yoktur fakat yaz aylarında, akşam saatlerinde sulama hafif su serpmesi şeklinde yapılabilir. Bu sulama çim alanlarına yeterli olacaktır.


Çim Alanların Gübrelenmesi Nasıl Yapılır?
Çim alanların gübrelenme işlemi yılda 2 veya 3 defa kontrollü salınımlı gübreler ile yapılmalıdır.


Çim Alanlarında Yıllık Bakım Nasıl Olmalıdır?
Çim alanlarının yıllık bakımında ilk olarak yabani otların temizlenmesi gelir. Yıllık bakıma başlarken ilk olarak yabani otlar temizlenir. İlkbahar aylarında ise havalandırma yapılarak çim atıklarından kurtulun. Gölge kalan kısımlar oluşan yosunları, yosun öldürücü ve önleyici bitki gübreleri ile öldürün ve yok edin. Ardından çimin çıkmadığı arızalı bölgeler çim ekimi yapılarak düzeltilir.


Kaliteli Bir Çim Alana Sahip Olmak İçin Altın Kurallar

  • Nemli ve yağmurlu havalarda ortaya çıkan zararlı sümüklü böcekler için ileç kullanmalısınız.
  • Alana ekim yapmadan önce toprağı belleyin ve bir süre bekleyin. Daha sonra oluşan yabancı otlar için zirai ilaç kullanarak yok edin. Bu işleme yalancı ekim denmektedir. Bu sayede yabancı otlardan tamamen kurtulacaksınız.
  • Toprağın derinlerinde kalan büyümemiş tohumları yüzeye çıkarmamak için toprağı fazla derinlemesine işlemekten kaçının.
  • Islak haldeki çimi asla biçmeyin.
  • Alanda çim biçme işlemi yapacaksanız çim biçme makinasını asla yüksek hızda kullanmayın.
  • Kullandığınız çim biçme makinasının bıçaklarını düzenli olarak bileyin ve keskin kalmasını sağlayın. Aksi halde körelmiş bıçaklar çimleri köklerinden çekerek koparacaktır.
  • Kış aylarında çimlerin büyümesi yavaşlar. Bu nedenle kış aylarında çimleri gerekmediği takdirde asla biçmeyin.
  • Çürümüş yaprak ve yosun oluşumunu engellemek için kesilen çimleri temizlemeyi unutmayın.
  • Otomatik sulama sistemleri kullanmanız da verimi arttıracaktır. Ayrıca büyük su tasarrufu sağlayacaktır.