Şirden Mayası Nedir ?


Şirden Mayası Nedir ?

Sağlıklı ve doğal gıda tüketimi, son yılların öncelikli konularından. İnsanların bilinçlenerek farkındalık kazanması, konuyu gündeme getirdi ve gündemde tutuyor.

Sağlıklı gıda için son yılların trendi, geleneksel yöntemlere dönüş. Endüstriyelleşmenin, ticari kaygıları insan sağlığının önünde tutan yapısına karşılık gelenek yöntemler, sağlığa zarar verici etki göstermemekte.

Diğer pek çok gıdada olduğu gibi peynirde de artan farkındalıkla beraber, geleneksel üretim metotlarına dönüş söz konusu. Bu noktada özellikle, kullanılan mayanın türü, metodun türünü belirliyor. Doğal seçenek olan şirden mayası, sağlıklı ve lezzetli peynir üretimi için yeniden gündeme gelmeye başladı. Evinizde şirden mayasıyla üreteceğiniz peynirleri güvenle tüketebilirsiniz. Bunun için Şirden Mayası Nasıl Kullanılır sorusuna cevap bulmadan önce, şirden mayası nedir, bunu tam olarak öğrenmekte fayda var.

Sütün peynire dönüşme serüveni, sütteki proteinlerin enzimlerle parçalanıp pıhtılaşmasıyla gerçekleşir. Mayalanma olarak adlandırılan bu işlem için endüstriyel üretimlerde mikrobiyal yolla elde edilen starter kültürler kullanılmakta. Geleneksel üretimde ise hayvansal kaynaklı mayalar devreye girer.

Şirden mayası, henüz otla beslenmeye başlamamış oğlakların ve buzağıların midelerindeki şirden (şırdan) adı verilen bölümden elde edilir. Bu hayvanların midelerinde anne sütünü sindirmede kullanılan, rennet (rennin) ismi verilen bir enzim salgılanır. Şirden mayası bu enzimden oluşur.

Hayvanlar büyüdükçe ve otla beslenmeye başlayınca midelerindeki rennet enzimi miktarı azalmakta. Buna rağmen yetişkin hayvanlardan da şirden mayası elde etmek mümkün.

 

Şirden Mayasının Faydaları Neler?

Şirden mayasıyla üretilen peynirler probiyotik özelliğe sahiptir. Dolayısıyla da bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sindirim enzimleri ve vücuda yararlı bakteriler bakımından zengin olan şirden mayası, bağırsaktaki yararlı mikroorganizmaların miktarını arttırırken, zararlı olanların azalmasını sağlayarak bağırsak florasının korunmasına yardım eder.

Antibiyotik kullanımının yol açtığı olumsuz etkilerin giderilmesi veya engellenmesinde de şirden mayasının içeriği, önemli etkiye sahip.

 

Şirden Mayasının Kullanımı

Güvenilir ve lezzetli peynirler için şirden mayası kullanımı hızla artıyor. Peki, Şirden Mayası Nasıl Kullanılır?

Öncelikle çiğ sütü yaklaşık 70 santigrat dereceye kadar ısıtın ve ısıtmadan sonra sütü ocaktan alın. Mayalanma için ideal sıcaklık olan 36 santigrat derece civarına kadar sütün soğumasını bekleyin.

Uygun sıcaklık derecesine gelince süte şirden mayasını ilave edip karıştırın. 5 litre süte 2 kapak maya yeterli gelecektir.  Ardından sütü mayalanmaya bırakın. Bu süreçte mayalanma sıcaklığını korumak için kabın etrafını kalın örtülerle sarabilirsiniz.

Yaklaşık 2 saat sonra süt pıhtılaşacaktır. Bu pıhtıyı enine ve boyuna dilimleyin ve 15 dakika kadar bekleterek suyun yüzeye çıkmasını sağlayın. Sonra parçaları temiz bir tülbente yerleştirip, üzerine bir ağırlık koyarak suyun süzülmesini bekleyin. 2 saatlik bir süre bunun için yeterli gelecektir.

Tüm bu işlemlerin sonunda oluşan peyniri salamura içine koyun. Bir gün sonra hazırladığınız peyniri tüketebilirsiniz.

 

Şirden Mayası Alırken Dikkatli Olun

Yalnızca güvenilir üreticiler, güvenilir, gerçek şirden mayasını sunabilir.