Mürdüm Eriği Sağlığa Faydaları Nelerdir ?


Mürdüm Eriği Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

Mürdüm eriği rengi çivit maviye çalan, oval şekilli bir erik türüdür. Çekirdeği sert içi ise sarı renktedir. Tadı ekşi ve tatlı arası olduğundan reçel ve jöle yapımı için idealdir. Mürdüm eriği erik likörü olarak da yapılmaktadır.

Sağlık bakımından zengin lif ve minerallere sahip olan mürdüm eriği,yaz aylarında tadına doyamadığımız bir lezzet olarak bilinir. Özellikle içeriğinde var olan yüklü C vitamini sayesinde bağışıklık sistemi için son derece ihtiyaç duyulan bir meyvedir. Kan yapıcı özelliği vardır. Üstelik böbrek sorunlarında en iyi tedaviyi sağlar.Böbreklerin susuz kalması sırasında kaybettiği su ihtiyacının neredeyse 4’te birini ele alır. Sulu ,iştah açıcı ve çok sağlıklı bir gıdadır. Hamilelerin sıkı sık yemesi gerekir. İçinde vitamini bol olan ve güçlü enzimlere sahip olan mürdüm eriğinin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Mürdüm eriğinin sağlığa kattığı faydaları şöyle bir ele aldığımızda ilk olarak kalp sağlığı için inanılmaz koruyucu bir güce sahip olduğunu söyleyebiliriz. Tansiyon hastalarının da mürdüm eriğini tüketmelerinde yarar vardır. Kan şekerini,tansiyonu düzenler.

Metabolizmayı hızlandırdığından kalori yakma hızını arttırır ve bu sayede daha hızlı bir şekilde zayıflarsınız. Yaz aylarında harareti ve sıcağı azaltır. Daha rahat oksijen almanıza yardımcı olur. Gün içinde daha aktif ve enerji dolu olmanıza yardımcı olur. İyi bir antioksidandır. Aynı zamanda idrar kanallarında yaşanan tıkanıklıkları açar. İyi bir idrar söktürücüdür.
Mürdüm eriği gençlik iksiridir. Uzun yıllar sağlıklı genç görünmenize ve yüzünüzü canlı tutmaya yardımcı olur. Kısacası yüzünüze ve cildinize inanılmaz güzellikler katar. Düşük glisemik endeksi taşıdığından dengeyi sağlar,kan şekerini düzene sokar. Zeka gelişimi için altın değerindedir. İçinde zengin lifler bulunduğundan beyin sağlığını da koruma altına alır. Peki,mürdüm eriği kaç kaloridir bir de sizlere bunlardan söz edelim,birlikte faydalanalım.

Mürdüm Eriğinin Faydaları

Mürdüm eriğinin faydaları saymakla bitmez. Faydalı bir meyvedir. Mürdüm eriğinin faydaları konusunda önceikle C vitamini içeriğini belirtmemizde fayda olacağını düşünüyoruz. Mürdüm eriğinin faydaları arasında kan yapıcı özelliği de bulunmaktadır. Bu özelliği dolayısıyla anemi hastalarına iyi gelmektedir. Mürdüm eriği aynı zamanda sindirim sitemini rahatlatarak kabızlık problemlerine iyi gelmektedir.

Mürdüm Eriği Neye İyi Gelir.

Mürdüm eriğinin faydaları konusunu bir kez daha kısaca maddeler halinde toparlayacak olursak;

-C vitaminin bakımından zengin bir meyvedir. -Kan yapıcı özelliği olması münasebetiyle anemi problemi olan kanser hastalarına iyi gelmektedir. -Bağırsak sisteminin düzenli olarak çalıştırılmasını sağlar ve kabızlık problemlerini ortadan kaldırır. -İnsan için önemli olan potasyum içerir. -Kalp ve tansiyon problemine yaşayanların bol bol mürdüm eriği tüketmesi önerilir. -İyi bir adet düzenleyicidir. Adet dönemleri problemli geçen bayanlar rahatlıkla mürdüm eriği tüketebilirler. -Terletir.

100 Gram Mürdüm Eriği Kaç Kaloridir?

100 gram mürdüm eriğinde 50 kalori bulunmaktadır.

Mürdüm Eriğinin Besin Değerleri

Mürdüm eriğinin 100 gramında 12,3 gram karbonhidrat, 299 mgr potasyum, 5 mgr demir, 17 mgr fosfor ve 2 mgr sodyum bulunmaktadır.