Elektrikli Isıtıcı Çeşitleri ve Özelikleri


Elektrikli Isıtıcı Çeşitleri ve Özelikleri

Siz de işten, okuldan ya da kısa bir gezintiden eve dönerken hızlı adımlarla yürüyüp bir an önce sıcacık evine ulaşmak isteyenlerden misinizı Hiç merak etmeyin; hepimiz bu durumdayız. Mevsim şartlarının doğurduğu ısınma ihtiyacı, kış aylarında evde daha çok vakit geçirmemize vesile oluyor. Tabii ısınma ihtiyacı da bazı açılardan can sıkıcı olabiliyor. Mesela hiç gelmesini istemediğiniz yüklü faturalarla karşılaşabiliyorsunuz. Doğal gaz ile ısınma çokça tercih edilen bir seçenek olsa da kombinin olmadığı evlerde ya da doğal gaza ek olarak elektrikli ısıtıcılar da kullanılabiliyor. Peki, elektrikli ısıtıcı kullanırken enerji tüketimini azaltmak ve daha tasarruflu ısınmak için hangi yöntemleri uygulayabilirsinizı İşte, elektrikli sobalar ile tasarruflu ısınma ipuçları:

İhtiyacınıza Uygun Isıtıcı Modelini Seçtiğinize Emin Olun

'En tasarruflu elektrikli ısıtıcı hangisiı' sorusunun cevabı aslında sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda şekilleniyor. Çünkü bahçe, balkon gibi evinizin açık alanlarında kullanıma uygun olan elektrikli ısıtıcı farklı, iç mekânda kullanıma uygun olanlar farklı... Yani alana uygun olmayan bir elektrikli soba, enerji tüketimi konusunda tasarruf etmenizi imkânsız hale getirebilir. Bu nedenle öncelikle elektrikli ısıtıcı modellerini tanımalısınız. Biz size hemen, elektrikli ısıtıcı çeşitleri hakkında minik bir özet geçelim.

Infrared Isıtıcılar: Isıyı ışık yoluyla ileten ve direkt olarak ışığın etki ettiği noktaları ısıtılabilen bu ısıtıcıları genellikle kafelerin bahçelerinde görebilirsiniz. Çünkü infrared ısıtıcılar dış mekân için uygun olan bir ısıtıcı çeşididir. Bu arada ev ve iş yerlerinde sıklıkla kullanılan quartz ısıtıcıların da benzer bir prensiple çalıştığını söyleyebiliriz.

Yağlı Radyatörler: Kapalı alanlarda kullanıma uygun olan ve kalorifer peteklerine benzeyen yağlı radyatörler, alanı etkili bir şekilde ısıtabiliyorlar. Yani iç mekân için bir ürün arıyorsanız yağlı radyatörler 'Hangi ısıtıcı daha tasarrufluı' sorusunun cevaplarından biri olabilir.

Konvektör Isıtıcılar: Kapalı alan için bir ısıtıcı tavsiyesi istiyorsanız ve tercih edeceğiniz üründe hızlı bir şekilde ısıtma özelliği arıyorsanız tercihinizi konvektör ısıtıcılardan yana kullanabilirsiniz. Ayrıca konvektör ısıtıcı, toz alerjisi olanlar için de tercih edilebilir ürünler arasında yer alıyor. 

Fanlı Isıtıcılar: Sıcak hava üfleyerek kapalı alanı ısıtabilen fanlı ısıtıcı, ek ısıtıcı olarak kullanılmaya elverişli. Örneğin radyatör odanın boyutuna göre küçükse ve odanız çok büyük değilse fanlı ısıtıcıları tercih edebilirsiniz.

Elektrikli Şömineler: Diğer elektrikli ısıtıcılarda olduğu gibi, elektrikli şöminelerde de ürünün gücü ve büyüklüğü ısıtma performansında etkili. Dekoratifliğiyle dikkat çeken elektrikli şömineler, özellikle demir dökme bölümlere sahip ise ısıtma konusunda daha başarılı olabilir.

İhtiyacınıza Uygun Seçim Yapın, Tasarruflu Kullanım Yöntemlerini Uygulayın

Kullanım alanınıza uygun ısıtıcı çeşidinin hangisi olduğuna karar verdikten sonra sırada elektrikli sobaları özelliklerine göre incelemek var. Peki, bu aşamada nelere dikkat etmelisinizı

  • Odanızın büyüklüğüne uygun bir ısıtma gücü olan ürün almalısınız. Gücü düşük olan bir ürün ısıtma bakımından verimli olmayabilir. Bir ürünün kaç m2 alanı ısıtabildiği ürün kılavuzunda belirtilmektedir.
  • Isı dereceleri ayarlanabilen ürünler alanda ideal sıcaklık derecesini sunabilir. Böylece alanın ihtiyaçtan fazla ısınmasını engelleyebilir ve fazla enerji tüketmezsiniz.
  • Alanda istenen sıcaklığa ulaştığında kendini beklemeye alan ve oda soğumaya başladığında yeniden çalışmaya başlayan elektrikli ısıtıcılar, daha az elektrik tüketmenizi sağlayabilir.

Isı Yalıtımına Önem Verin

Tasarruflu elektrikli soba seçmek elbette önemli, fakat bunun yanı sıra ısı yalıtım konusuna da önem vermelisiniz. Çünkü ısı yalıtımı konusunda başarısız bir ev ya da iş yeri, alanda ısının muhafaza edilmesi neredeyse imkânsız olduğu için daha fazla elektrik tüketilmesine neden olacaktır. Isı yalıtımı konusunda minik birkaç ipucu verelim:

  • Eğer elektrikli ısıtıcıları radyatörlerinize ek olarak kullanmak istiyorsanız, öncelikle radyatörlerin sundukları ısıdan maksimum derecede faydalanmayı amaçlamalısınız. Radyatör arkalığı kullanmak ve tabii ki radyatör bakımını aksatmamak ise kesinlikle yapmanız gerekenler arasında. Radyatör bakımı konusunda ne yapabileceğinizi merak mı ediyorsunuzı
  • Isı yalıtımı yapılmayan camlar, ısı kaybına neden olan noktaların başında geliyor. Bu nedenle alanlara pencereleri bandı uygulamalısınız.
  • Kapı altları da odadaki ısının kaybolmasına neden olabilir. Kapı altı izolasyon köpüğü ise bu sorunu çözmek, daha az enerji kullanmak ve dolayısıyla tasarruf edebilmeniz için yardımcılarınızdan biri.