Doğru Akım (DC) ve Alternatif Akım (AC) Nedir ? Farkları Nelerdir ?


Doğru Akım (DC) ve Alternatif Akım (AC) Nedir ? Farkları Nelerdir ?

Bu makalemizde siz değerli ziyaretçilerimize, DC yani Doğru Akım ve AC yani Alternatif Akım'ın tanımını ve aralarındaki farkları paylaşacağız.

AC - Alternatif Akım

AC açılımı ingilizce de "Alternating current" yani Alternatif akımdır. AC akım elektrik motoruna benzeyen bir çalışma mantığı olan Jeneratörler (alternatör) yardımıyla üretilmektedir. Bu jeneratörlerde sürekli yönü değişen bir manyetik alan oluşur. Manyetik alanın yön değiştirdikçe akımın da yön değiştirmesi sağlanır.

Elektrik santrallerinde bulunan jeneratörler hareket enerjisini manyetik alan yardımıyla elektriğe dönüştürür.  Dalgaların yukarı aşağı hareket etmesi akımın değiştiğinin göstergesidir. George Westinghouse ile Nikola Tesla, elektrik iletimi için alternatif akımın tercih etmiştir. Transformatörler sayesinde alternatif akım istenilen herhangi bir değere kolayca ayarlanabilir; ayrıca birbirine entegre güç şebekelerinin geliştirilmesini imkan sağlayabilmektedir.

Alternatif akımın önemli dezavantajları da vardır. Elektriğin yüksek gerilimli güç hatları ile uzun mesafelerde iletiminde her 1.000 km'lik mesafede elektrik enerjisinin %10'dan fazlası kaybolmaktadır. Bu bakımdan doğru akım daha avantajlı gözükmektedir. Sebebi ise doğru akımlı iletim sistemleri, güç hattındaki kayıpları 1/3 oranında düşürmektedir.

DC - Doğru Akım

 Zamanla yönü ve şiddeti değişmeyen akıma doğru akım denir. İngilizce “Direct Current” kelimelerinin kısaltılması “DC” ile gösterilir. Doğru Akım, elektrik yüklerinin yüksek potansiyelden alçak potansiyele doğru sabit olarak akmasıdır. akımdan farkı elektrik yüklerinin aynı yönde akışı yönü ve şiddeti değişmemesidir. Thomas Edison, doğru akımın savunucusuydu.

Doğru akım (Direct Current) üreten kaynakları sıralamak gerekirse;

  • Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisi dönüştüren araçlara Pil denir. Doğru akım üreten kaynakların başında gelmektedir.
  • Akümülatör, kimyasal yolla elektrik enerjisi üretir.
  • Dinamo, alternatif akım elektrik enerjisini DC elektrik enerjisine çeviren araçlardır.
  • Güneş pili, güneş enerjisini DC elektrik enerjisine çeviren elemanlardır.

AC ve DC Akım Arasındaki Farklar

Üretilme şekillerini göz önünde bulundurularak şu sonuca varılır. AC akımın şiddeti ve yönü zamana göre değişiklik gösterir. DC Akımda ise akım şiddeti sabittir.

Bunun dışında aralarında ki tek fark kullanım alanlarıdır. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, klima ve fırın gibi cihazlar direk alternatif akımla çalışırlar. Televizyon, müzik seti ve video gibi cihazlar ise bu alternatif akımı doğru akıma çevirerek kullanırlar. Alternatif akımı doğru akıma çevirmek için regüle devreleri kurulur. bu devreler alternatif akımdaki sinus dalgalarını kırparak dc akıma çevirmeye çalışır.

AC ve DC Farklarını Anlatan Video