Göz Aşısı Ne Zaman ve Nasıl Yapılır

Göz Aşısı Ne Zaman ve Nasıl Yapılır

Ağaç göz aşısı, bir kalemden birkaç tane tomurcuk yani göz alınarak birçok bitkiye hızlı ve zahmetsiz bir şekilde aşılama yapma yöntemidir. Yapımı kolaydır, bu yüzden bu konuda profesyonel olmayan birileri bile rahatlıkla bu yöntemi tercih edebilir. Kısa sürede sonuç alınabilmesi de tercih edilme sebeplerinden bir diğeridir.

Ağaç Göz Aşısı Yöntemleri Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

Göz aşıları fidanlarda tercih edilmektedir. Ağaç göz aşısı yöntemleri yapıldıkları zamana göre sürgün (yaprak aşısı) ve durgun aşı olmak üzere ikiye ayrılır.

Sürgün göz aşı yönteminde göz anaca takıldığı yıl uyanır ve aynı yıl sürgün verir. Aşıya ve aşılanan yere göre işleme Mayıs ayının sonu ya da Haziran'ın ilk haftalarında başlanır ve Temmuz'a kadar devam edilir. Aşı sürgünlerinin kışın şiddetli soğuklardan zarar görmeleri gibi bir tehlike vardır. Bu sebepten dolayı aşı ağaç aşı yöntemlerinden sürgün göz aşısı, kışları ılık geçen bölgelerde tercih edilmektedir.

Durgun göz aşılarında ise anaç üzerine takılan göz, aynı yıl tutar. Ancak kış mevsimine girildiğinden uyanmayıp bir sonraki ilkbaharda sürer.  Genellikle kış aylarında soğuk geçen yerlerde uygulanması tercih edilir. Durgun göz aşısı yaz sonlarında ve sonbahar başlangıcı gibi, Ağustos, Eylül aylarında yapılır.

Ağaç göz aşısı yönteminde toprak seviyesinden 15 santimetre yükseklikten itibaren aşı çakısının ucu ile anacın kabuğu (T) şeklinde kesilir. Kesik bölgenin iki kenarındaki kabuk, aşı çakısının tırnağı ile yerinden kaldırılır. Sonraki aşamada ise üzerinde aşı gözlerinin bulunduğu kalem ele alınır. Bir gözün üst ve altında bir parmak kadar bir kısım bırakıldıktan sonra gözün altı hafif odunlu bir şekilde kesilir. Anacın tepesinin daha yüksek tarafında iki anacın kesilen kısmına yukarıdan aşağıya doğru sürülerek yerleştirilip rafya ile sarılarak aşılama işlemi tamamlanır.

Ağaç Göz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Aşılama zamanını belirleyen faktör meyvenin kabuk vermesidir. Göz aşıları yapıldığı zamana göre iki kategoride incelenir. İlkbaharda ağaçlara su yürüyünce ve aşı gözü olgunlaşınca yapılan ve yapıldığı dönemde süren aşılar sürgün göz aşıları olarak adlandırılırken Temmuz ayında başlanıp anaçlardan su çekilene kadar devam eden ve bir sonraki yıl ilkbaharda süren aşılar durgun göz aşılarıdır. Sürgün göz aşılarında göz anaca takıldığı yıl uyanır ve yaklaşık iki hafta içinde tutup sürer. Bu zamanlama genellikle ılıman iklim bölgelerinde tercih edilir. Aynı yıl içerisinde farklı iki zamanda yapılabilir. Haziran göz aşısı Mayıs-Haziran aylarında o yılın sürgünlerinden gözler alınarak uygulanır ve odun gözlerinin çabucak olgunlaştığı türlerde işlem gerçekleştirilir. Durgun göz aşıları özellikle yazların kısa geçtiği ve kış mevsiminin sert hissedildiği bölgelerde yapılır.

Ağaç Göz Aşısı Hangi Meyvelere Yapılır?

Göz aşıları meyve türlerini çoğaltmak ve çeşitlendirmede kullanılır. Özel olarak yapılması tavsiye edilen bir meyve türü yoktur. Ancak göz aşılama çeşitlerine göre meyvelerin uygunluğu, kabuklu olup olmaması gibi özellikler değişebilir.

  • Dut ağacı
  • Ceviz ağacı
  • İncir ağacı
  • Erik ağacı
  • Limon ağacı